• DSC03151.JPG
  • DSC03149.JPG
  • s7300032.jpg

Aktualności

Piątek 9 listopada 2018 roku przebiegał w  Gminie Boguty-Pianki bardzo uroczyście.

Obchody 100-tnej rocznicy odzyskania  przez Polskę niepodległości zostały zorganizowane przez Wójta Gminy Boguty-Pianki Józefa Boguckiego Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II Annę Puciło i Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu Romana Świerżewskiego.
      Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele pw.  Wszystkich Świętych w Bogutach-Piankach odprawioną przez Księdza Kanonika Stanisława Mikuckiego w obecności pocztów sztandarowych Szkoły Podstawowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.
       Następnie  wszyscy uczestnicy z biało-czerwonymi chorągiewkami przemaszerowali do budynku szkoły, gdzie biorąc udział w ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej” odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego.
      W wystąpieniu wójta przedstawiony został rys historyczny tamtych  odległych i trudnych dla  narodu polskiego czasów.
      Kolejnym punktem programu był  spektakl słowno - muzyczny przygotowany przez uczniów pod kierunkiem  nauczycieli Pani Izabeli Boguckiej i Albiny Zakrzewskiej.
      Przy użyciu niewerbalnego przekazu w postaci poruszającej serca, dobrze dobranej muzyki, ruchu oraz symboli odtworzone zostały dramatyczne losy naszego państwa.
      Uroczystość uświetnił występ absolwenta szkoły podstawowej i laureata wielu konkursów zagranicznych Mateusza Kawalca, chóru szkolnego oraz  zespołu Żurawiacy.
      Można było podziwiać część kolekcji obrazów Zygmunta Bujnowskiego Zycha artysty malarza  urodzonego w miejscowości Kutyłowo-Perysie w gminie Boguty-Pianki. Obrazy  w większości otematyce architektonicznej i przyrodniczej sławiące niepodległą Polskę. Wystawę kolekcji obrazów zorganizowano dzięki Panu dr. Januszowi Sękowskiemu kierownikowi Muzeum w Tykocinie i Janowi Maciejewskiemu kustoszowi muzeum.
      Uroczystości zostały zakończone  odśpiewaniem „Roty”.
Wszyscy uczestniczący w obchodach zachowali się w sposób wyjątkowy budując niepowtarzalną atmosferę  czym dali świadectwo patriotyzmu.

Bożena Boćkowska

Wybierz język